Shot putter Eldred Henry steps out of Tokyo 2020 Olympic Games due to elbow injury


Official Joint Statements Eldred Henry, BVI Athletics Association, BVI Olympic Committee

BVI shot putter Eldred Henry at the Doha 2019 World Athletics Championships. Photo credit: CM Farrington Photography

On Monday, June 28, 2021 national shot put champion and Olympian, Eldred Henry communicated with the BVI Athletics Association President, Mr. Steve Augustine to advise that, due to the recovery process from an injury in his right elbow, he would not be competing at the Tokyo 2020 Olympic Games this summer.

“It is with deep sadness that I have had to make the tough call not to compete in the upcoming Tokyo 2020 Olympic Games in Japan this summer. The injury in the elbow of my throwing arm is one that has been an underlying issue for a few months but which was being treated and kept at bay through my pre-COVID-19 training regime which allowed me to compete at the beginning of this season. Unfortunately, the injury flared up during my warmup at the 2021 Track Meet on May 15 in South California and required further investigation including an MRI.

“The treatment and full recovery process requires more time than is left for the Tokyo 2020 Olympic Games and after consultation with my coach Tony Dougherty and doctors working on the treatment, I conferred with the BVIAA and BVI Olympic Committee and it was agreed that I would not compete in Japan and risk putting my athletic career in jeopardy. Instead I will concentrate on making a full and proper recovery to regain my optimal performance level for the future Games coming up in 2022 and leading up to Paris 2024. I am grateful for all the support I receive from both the BVIAA and the BVIOC and feel frustrated and disappointed not to be able to represent my country at the Olympics this year. I will be in daily contact with the athletes attending Tokyo 2020 and look forward to supporting the team all the way,” said Henry.

In his consultation with President Augustine, Henry explained that while the treatment is working, the recovery is still ongoing and that the technical functionality is not fully restored. While willing to compete if that was the consensus of the BVIAA and the BVIOC, it was clear that if Henry was to proceed with participating at the Tokyo 2020 Olympic Games, the restrictions of the injury would impede his ability to throw at his best distances and he would risk further damage to his elbow and hand.

“Eldred Henry is clearly one of our leading athletes and I was very sorry to learn that the extent of his injuries will now take him off the roster for the Tokyo 2020 Olympic Games. Our primary sympathies are with Eldred whose training and focus were geared towards the ultimate competition at these rescheduled Olympics. We know that in the best of conditions he would have done us proud and are in complete agreement that he should not compete while recovering from an injury that will directly affect his performance and possibly his future athletic career. We understand that the intensive treatment programme Eldred is undergoing is designed to deliver a solid result and we wish him all the best on his road to recovery and training to get him back on track for the upcoming competitions including the World Championships in Oregon, USA in July 2022 Oregon,” said Augustine.

In a letter dated June 28, 2021, the BVIAA officially notified the BVIOC that Henry would no longer be in the team of track and field athletes going to Tokyo 2020 this summer.

“The BVIOC and the Chef de Mission, Mrs. Tahesia Harrigan-Scott, as Team BVI’s Olympic family are very empathetic to Eldred’s situation and understand the frustration and disappointment that comes with making the final decision not to compete at an Olympic Games. Eldred has trained hard under challenging conditions. He told us that he was feeling at his peak in February 2020 and had been ready to impress in the summer of 2020. The pandemic had interrupted his training schedule and his competition level preparations and just as he was getting back on track, the latent injury put a stop to his programme.

“Eldred has impressed us with his resilience and dedication to his sport and his desire to represent his country with pride. He remains our top shot put athlete and we are proud of all that he has achieved thus far and know there is more to come under the continued training and guidance of his long-time coach, Anthony Dougherty. We will continue to support Eldred during his recovery period and his future focus on preparations for the upcoming major competitions including the Birmingham 2022 Commonwealth Games, the 2022 CACs, Santiago 2023 Panam Games and Paris 2024 Summer Olympic Games,” said Ephraim Penn, President of the BVIOC.

Henry was the first of the VI’s athletes to qualify for the Tokyo 2020 Olympic Games when he threw the shot put a distance of 21.47m.(70′ 5 1/4 “) at the Kingsville, Texas meet in 2019 to also secure the outdoor national, OECS, GMAC and NCAA DII records with his personal best throw. He also holds the indoor shot put national, OECS and NCAA DII records with a throw of 20.61m (60′ 7.5”). He is a CAC bronze medalist. His highest world men’s shot put ranking is #20 and is ranked #6 in the region.

Tokyo 2020 would have been Henry’s second Olympics with his first appearance at the Rio 2016 Games.

High jumping is in the air thanks to JOMA (Properties) Ltd

The BVI Athletics Association received High Jump equipment donated by JOMA (Properties) Ltd. during a brief handover ceremony at the A.O. Shirley Recreational Grounds on October 31. Photo: Cleave M Farrington/BVIAA

The BVI Athletics Association received High Jump equipment donated by JOMA (Properties) Ltd. during a brief handover ceremony at the A.O. Shirley Recreational Grounds on October 31.

CEO of JOMA (Properties) Ltd., Mr. Colin O’Neal was very pleased to purchase this high jump equipment when being approached since the previous equipment was destroyed two years ago post Hurricane Irma.

Mr. O’Neal commented, “we are happy that we were in a position to help the Association to replace the equipment that was lost through the effects of Hurricane Irma and our hope that this equipment will serve the community especially the young people for many years to come.”

Mr. O’Neal further stated “The aims and objectives of the BVI Athletics Association align with those of JOMA in our commitment to supporting useful community activities particularly for young people and especially in the sports such as track and field where there is a demonstrated level of organization and commitment and a record of success in regional and international competition.”

BVIAA President Steve Augustine in his remarks was extremely grateful and happy for the kind gesture of JOMA (Properties) Ltd. and the O’Neal family in donating a new High Jump Bed to the BVIAA. “We have been without the high jump bed since 2017 and now 2 years after, we have what we lost thanks to JOMA,” stated Mr. Augustine. “I trust and I hope that others will follow along the same trend in helping to shape and build lives in the field of sports as JOMA have done today,” Mr. Augustine further commented.

Mr. Augustine made mention of Mr. Karl Scatliffe and Chantel Malone who hold long outstanding records in high jump and challenged the young athletes to break those records.

Past BVIAA President Mr. Rey O’Neal provided further statistics of previous high jump athletes before handing over the equipment to the Association which was witnessed by the athletes and coaches.

BVI 400m Hurdler Kyron McMaster out of Pan Am Games

Dean “The Sportsman” Greenaway
BVI Pan Am Games Media Contact

400m hurdler, Kyron McMaster clearing the first hurdle during the 2018 NACAC Championships in Toronto PHOTO: Dean “The Sportsman” Greenaway

LIMA, Peru – Ahead of the August 6 start of the track and field competitions at the 18th Pan Am Games now in progress in Lima, Peru, one of the BVI’s medal prospects – 400m hurdler Kyron McMaster – is out of the competition in which he would have made his games debut on opening day.

Confirmation came from both the BVI Athletics Association and BVI Olympic Committee Presidents, Steve Augustine and Ephraim Penn, in a joint statement after McMaster’s visited a specialist on Tuesday.

“It is well known that Kyron McMaster experienced some difficulties in his last Diamond League outing. Since then, he’s been seen by some of the best Sports Medicine Doctors,” Augustine said in a statement. “Currently receiving treatment, he’s already taking on light workouts and remains in good spirits about his health. With continued rest and treatment, he’s expected to compete in Doha. This of course means missing out on Pan Am.”

Augustine’s statement added: “Although the BVI will showcase one less athlete at the games, we are confident that our possibilities remain unchanged. Leading into the IAAF World Championships, we will continue to update the public on Kyron’s competition schedule.”

Meanwhile, the BVIOC who has direct responsibility for entering McMaster in the games, also confirmed that that he will not compete

“As from the BVIOC, we can confirm that he has an injury and will not be competing in the Pan Am Games,” Penn said in a statement. “Further, he is presently undergoing extensive treatment and we will advise the public accordingly.”

McMaster, who last faced the starter’s gun in his pet event during the London Anniversary Games on July 20 but did not complete the race, stopping after the first hurdle, said he had wanted to compete in the Pan Am Games.

“Due to circumstances it can’t be done, but we have no choice to be ready for Worlds in a short period of time,” McMaster said of the IAAF World Championships scheduled for Doha, Qatar, September 27 – October 6. “This will be the season to test my true athleticism.”

Additional Pan Am Games reports and interviews with Dean “The Sportsman” Greenaway, will be carried on CBN 90.9 FM at 5.00 p.m. through August 5th and then at 9.00 a.m., 2.00 p.m. and 9.00 p.m., from August 6 – 11. There’s a 9 a.m. wrap up on Aug 12.

Four establish Carifta qualifiers during Dag Samuels Development series opener

By BVI Athletics Association

L-R – Diamante Gumbs, Jaleel Croal, Palesa Caesar and Djimon Gumbs established Carifta qualifiers during the Dag Samuels Development series opener Jan 12, 2019. Photo: BVIAA

The British Virgin Islands Athletics Association (BVIAA) held its first Dag Samuels Development Series to kick off the Track and Field season over the weekend. Four athletes established Carifta qualifiers during the opener namely:

Diamante Gumbs – 16.80m shot put (qualifying mark 16.75m)
Diamante Gumbs – 52.33m discus (qualifying mark 52.00m)
Jaleel Croal – 10.99 sec 100m (qualifying mark 11.25seconds)
Palesa Ceasar – 34.90m discus (qualifying mark 34.00m)
Djimon Gumbs – 54.10m discus (qualifying mark 52.00m)

“We are especially happy with the results of development meet #1. With a total of five qualifiers in four events at our first development meet, it’s clear that the road map to the 2019 Carifta Games is already being set,” noted BVIAA President, Steve Augustine.

Palesa Ceasar who was among four of the qualifiers, was highlighted by Mr. Augustine who said “special mention must also be made of new comer Palesa Ceasar, who worked extremely hard over the pre-season in the throwing events, solidifying her ability of making the BVI qualifying standard in the Discus throw at our first Development Meet.”

“Be it the Carifta Games qualifiers, personal bests marks or general competition, the meet proved memorable and indicative of a great season that lay ahead,” Mr. Augustine concluded.

Results from athletes overseas:

• Eldred Henry competed in his first indoor meet of the year in the Shot Put event with a throw of 19.44m setting a new school record, National Qualifier and NCAA division 2 leader.

 

Complete results of Dag Samuels Development Series Meet # 1:
12 January, 2019

Teams: Ambassadors Throwing Club (ATC), Fast Lane Track Club (FLTC), Raw Skillz Track Club (RSTC), Sprint Tech Track Club (STTC), Top Notch Track Club (TNTC), Unattached (UA)

SHOT PUT:
GIRLS U13 (6.6lbs/3 kilos): 1. Kijana Callwood (ATC), 9.66m. 2. Savianna Joseph (FLTC), 8.90m.
U15 (6.6lbs): 1. Palesa Caesar (ATC), 9.03m. 2. A’Keela McMaster (UA), 7.55m .
U17 (6.6lbs): 1. Alli-anna Davis (ST), 10.08m. 2. Alexa Hodge (FLTC), 8.82. 3. Empress Williams (ATC), 8.55m.

BOYS U17 (12lbs): 1. Orlando Douglas (ATC), 10.78m.
U20 (14lbs/6kilo): 1. Diamante Gumbs (TNTC), 16.80. 2. Djimon Gumbs (TNTC), 15.72.
OPEN (16lbs/7.26 kilo): 1. Deshoy Ward (ATC), 10.56.

DISCUS: (1 kilo)
GIRLS U13: 1. Kijana Callwood (ATC), 32.75m. 2. Savianna Joseph (FLTC), 27.38m.
U15: 1. Palesa Caesar (ATC), 34.90m.
U17: 1. Empress Williams (ATC), 23.16. 2. Alexa Hodge (ATC), 20.84m.

BOYS U15 (1.5kg): 1. Orlando Douglas (ATC), 40.50m.
U20 (1.75kg): 1. Djimon Gumbs (TNTC), 54.10. 2. Diamante Gumbs (TNTC), 52.33m. 3.

OPEN MALES (2 kilos): 1. Deshoy Ward (ATC), 35.50m.

60m:
GIRLS U9: 1. Destra Jack (FLTC Jr.), 10.97.

BOYS U9: 1. Christian Butler (FLTC Jr.), 10:36.

80m:
GIRLS U11: 1. Chelsea Edwards (FLTC Jr.), 11:53. 2. D’Niya Thomas (FLTC Jr.), 12:00. 3. Khaliah Hall (FLTCJr), 12:25. 4. Xambiah Demming (RSTC), 12:75. 5. Cianna Industrious (STTC), 13:39.

BOYS U11: 1. Tiondre Frett (STTC), 10:65. 2. Clariq Frett (FLTC Jr), 11:07. 3. Othniel Gillings (FLTC Jr), 11:25. 4. Ty’rique Charles (FLTC Jr), 12:00.

100m:
GIRLS U13: (wind +0.7) 1. Karliyah Morton (UA), 14:13. 2. Shannia Johnson (UA), 14:93.

BOYS U13: (w-1.7) 1. Jaheem Lennard-Joseph (FLTC Jr), 14:22. 2. Latriel Williams (STTC), 14:52.

GIRLS U15: (w+1.0) 1. Jahtivya Williams (STTC), 12.81. 2. Crystal Maximea (FLTC),13:05. 3. Jordanne Thomas (STTC), 13:31. 4. Vinesha John (STTC), 13:50. 5. Dejoie Sebastian (STTC), 13:81. 6 DiaMonae Thomas (STTC),14:57. 7. Monisha Martin (STTC), 14.75. 8. Kareena Shortte (STTC), 15:04.

BOYS U15: (w -1.1)1. Jabari Pemberton (FLTC), 13:27. 2. Antuwn Maduro (STTC), 13:46. 3. T’Khoy Stevens (RS),13:76. 4. Makelis Fergus (RS), 14:17. 5. Shakoi Maduro (RS), 15:83.

GIRLS U17: (w -1.9) 1. Abriel Magloire (FLTC), 13:26. 2. Kaelyaah Liburd (RS), 13:40. 3. Lia Claxton (RS), 13:97. 4. Glendy Knight (ST), 14:73.

BOYS U17: (w+0.5)1. Jaleel Croal (STTC), 10.99. 2. Shajoni Huggins(FLTC), 12.33. 3. Jamoi Roberts (STTC), 12.34.

OPEN MALES: (w+0.5)1. Joshua Lynch (STTC), 11.68.

Throwers 50m Dash
GIRLS: (w +1.2) 1. Alexa Hodge (FLTC), 7.98. 2. Alli-anna Davis (STTC), 8:05. 3. Savianna Joseph (FLTC), 9.56.

BOYS: (w +1.2) 1. Diamante Gumbs (TNTC), 7.59.

1500m
BOYS U17: 1. Jelani Croal (ST), 4:51.14. 2. Rashawn Jack (ST), 5:42.34. 3. Caleb Lynch (FLTC), 5:46.66

300m
GIRLS U11: 1. Chelsea Edwards (FLTC Jr), 50.57. 2.Khaliah Hall (FLTC Jr), 51:81. 3. D’Niya Thomas (FLTCJr), 58:70. 4. Cianna Industrious (STTC), 1:03.65.

BOYS U11: 1. Clariq Frett (FLTC Jr), 47.69. 2. Othniel Gillings (FLTC Jr), 47.70. 3. Abijah Auguiste (FLTC Jr), 58.06.

GIRLS U13:1. A’Sia McMaster (UA), 46.04. 2. Karliyah Morton (RSTC), 46:10. 3. Jah’Kyla Morton (UA), 48.24. 4. Shannia Johnson (UA), 52:36. 5. Adrianne Thomas (STTC), 53:01. 6. Shyra Stout (STTC), 55.67

BOYS U13: 1. Jaheem Lennard-Joseph (FLTC Jr), 47:40.

400m
GIRLS U15: 1. Jahtivya Williams (STTC), 1:00.71. 2. A’Keela McMaster (UAT), 1:02.70. 3. Jordanne Thomas (STTC), 1:04.27. 4. Crystal Maximea (FLTC), 1:04.33. 5. Kailia Martin (STTC), 1:04.57. 6. Dejoie Sebastian (STTC), 1:07:34. 7. Vinesha John (STTC), 1:07.77. 8. Kareena Shortte (STTC), 1:10.04. 9.Monisha Martin (STTC), 1:17:43.

BOYS U15: 1. Jabari Pemberton (FLTC), 59:14. 2. Jonathan Lynch (FLTC), 1:06.19. 3. T’Khoy Stevens (RSTC), 1:07.64. 4. Makelis Fergus (RSTC), 1:09.45. 5. Shakoi Maduro (RSTC), 1:17.89.

GIRLS U17: 1. Kaelyaah Liburd (RS), 58.47. 2. Ariyah Smith (ST), 59.21. 3. Kenyatta Grate (ST), 103.29. 4. Glenny Knight (ST), 1:14.72
U20: Mariah Christian (RS), 1:04.99.

BOYS U17: 1. Jaleel Croal (STTC), 51.37. 2. Jamoi Roberts (STTC), 59.31. 3. Shajoni Huggins (FLTC),. 1:02.04.
BOYS U20: 1. Malik John (ST), 50: 84. 2. J’Mari Duhaney (ST), 53: 81. 3. Jonathan Hing (ST), 56:98.

The Dag Samuels Developmental Series Meet # 2 is slated for Saturday January 19th, 2018 at the A.O. Shirley Grounds beginning at 10 am with the following events:

800m, 600m (u11 & u13 only), 400m hurdles, Javelin, Ball throw (u9 & u15), 150m (u9 and u11), 200m (u13 – open)

BVI Athletics Association receives $100k grant from IAAF for recovery efforts following 2017 hurricane damage

By BVI Athletics Association

Steve Augustine, President BVIAA with Lord Sebastian Coe, IAAF President January 15 2018. Photo: BVIAA

Despite the impacts of Hurricane Irma and Maria, the British Virgin Islands Athletics Association continues to forge forward, aiming towards a more successful future in the sport of track and field for the athletes and the territory. One of its latest achievements after submitting an application for funding for the rebuilding of facilities at the A.O. Shirley Grounds was the receipt of US$100,000 grant from the International Association of Athletic Federations’ (IAAF) solidarity funding programme.

Discussions were held on January 15th, 2018 at a North America, Central America and Caribbean Athletic Association (NACAC) meeting, held in San Juan, Puerto Rico to determine the degree of damage to the region and the extent of help needed to aid with the recovery efforts.  At the meeting attended by IAAF President Sebastian Coe, NACAC President Victor Lopez, and BVIAA President Steve Augustine and some of the affected Caribbean federations,  the IAAF and NACAC promised to assist affected federations as much as possible.

“I hope these funds will go some way to rebuilding the sport in the countries most affected by the hurricanes,” said Lord Coe. “We know this is not enough but hope it will at least get the member federations affected back up and running. We will continue to seek further funds and work with the region to ensure athletes’ training is as uninterrupted as possible.”

Victor Lopez said: “As President of the Area one of my key concerns was ensuring our athletes could continue training. I received calls and was in contact with members from across the athletics family and was touched by the support received from the IAAF and from colleagues from all corners of the world who have offered to help, house and host affected athletes training for this year’s events.”

BVIAA President Steve Augustine stated that “ the much needed  funds will go a long way in helping to get our facilities back in order.  With the provision of this funding alongside the continued voluntary works of our track family I am certain that our facility will regain and surpass the functionality it once had.”

“The BVIAA is very appreciative of the tremendous outreach and support of the IAAF and NACAC towards the recovery efforts. The BVIAA is also appreciative of the efforts of the BVI Olympic Committee (BVIOC) in the rebuilding processes. On the heel of the anniversary of Hurricane Irma and that of the significant loss of our Chief Coach Dag Samuel, we are pleased to be able to report on the grant we have received and the hope of seeing the A.O Shirley Grounds and its surroundings restored.”

The BVIAA also invites those that are interested in aiding the rebuilding efforts to reach out to BVIAA Executive members as follows:-
• Steve Augustine +284 496-7529
• Stephanie Russ-Penn +284 496-7155
• Willis Todman +284 496-6666
• Cleave Farrington +284 346-8375
or email ivb@mf.iaaf.org and bviathletics@gmail.com to make a pledge for funding or support in kind.

VI national team competing in 2018 NACAC Athletics Senior Championships, Toronto, Canada

The ladies of the BVI National team competing at the NACAC Senior Championships 2018 in Toronto, Canada include (r-l) Tahesia Harrigan-Scott (100m), Chantel Malone (Long jump) , Tynelle Gumbs (Hammer, disus), Trevia Gumbs (Discus, Shot put), Deya Erickson (100m Hurdles), Kala Penn (Long jump, Triple jump), Tarika Moses (400m), (not in picture) Ashley Kelly (400m),). Photo: Dean ‘The Sprotsman’ Greenaway.

The BVI Athletics Association’s national team is at the North America, Central America, and Caribbean (NACAC) Athletics Senior Championships, August 10-12 in Toronto Canada.

With the recent success of the territory’s track and field athletes at the Central Caribbean and Caribbean (CAC) Games, in Baranquilla, Columbia similar success is anticipated at the Championships which will include added competition from the United States of America and Canada.

The BVI National team consists of Tahesia Harrigan-Scott (100m), Chantel Malone (Long jump) , Ashley Kelly (400m), Tynelle Gumbs (Hammer, disus), Trevia Gumbs (Discus, Shot put), Deya Erickson (100m Hurdles), Kala Penn (Long jump, Triple jump), Tarika Moses (400m), Eldred Henry (Shot put), Kyron McMaster (400m Hurdles), Shaquoy Stephens (100m) accompanied by team officials Willis Todman, Cliff William and Shaun Williams.

Follow reports on the event on CBN 90.9FM at 10:00am, 2:00pm and 9:30pm.

 

VI athletes ready for Flow Carifta Games Bahamas 2018

By BVI Athletics Association

BVI’s athletes for the 2018 Flow Carifta Games stand behind officials (l-r) Ralston Henry – Athlete Representative, Nadia James-Harris – Flow Marketing and Communication Manager, Steve Augustine – BVI Athletics Association President, Brenda Lettsome-Tye – Director of Youth Affairs and Sports (Ag.), Ephraim Penn – BVI Olympic Committee President. Photo: Cleave Farrington/BVIAA

The British Virgin Islands Athletics Association introduced the athletes who will be competing at the 47th Flow Carifta Games to be held in Bahamas from March 30 – April 2, 2018. The announcement was made at a press conference held on Monday, March 26th 2018 at the BVI Arbitration Centre, Ritter House, Tortola.

The following athletes have been selected based on their performance:
Track and Field athletes includes under 17 Female: Xiomara Malone (100m Hurdles, High Jump and Long Jump), Zara Brown (100m and 200m) and Akrisa Eristee (200m and 400m). Under 17 Male: Malik John (200m and 400m) and Jaleel Croal (100m and 200m). Under 20 Female: Beyonce Defreitas (100m and 200m), Arianna Hayne (Long Jump) and Akira Phillip (Javelin). Under 20 Male: Rikkoi Brathwaite (100 and 200m), Joshua Hill (200m and 400m), Djimon Gumbs (Shot put and Discus) and Diamante Gumbs (Shot put and Discus).

Officials attending the Games include Stephanie Russ-Penn, Team Manager; Coaches Karene King, Cliff Williams and Erwin Telemaque; Chester “Levi” James, Team Physio and Cleave Farrington, Press.

Commenting to the athletes on their selection, Mrs. Brenda Lettsome-Tye – Director of Youth Affairs and Sports (Ag.), who spoke on behalf of the Minister of Education, Culture and Sports Hon. Myron V. Walwyn congratulated all the athletes that have qualified for the games. She further stated that the Minister extended his congratulations to the coaches and parents. She said “Honourable Walwyn is very excited and pleased that the Virgin Islands was able to field a team at the Carifta Games, especially after all that we have been through with the passage of Hurricanes Irma and Maria and we will continue to have his support. We are a resilient people and we expect nothing but the very best from you. We expect you to continue to be BVI strong and we expect you to bring back medals again.”

BVI Olympic Committee President, Ephraim Penn congratulated athletes on being selected noting further that Hurricanes Irma and Maria caused severe damage to sporting facilities in the VI resulting in the set back of the progress of sports in the territory, Mr. Penn said, “We recognize the effort, determination and perseverance required by the athletes to stay on track despite the challenges that they faced from the impact of the storms on their homes, their families and not least, the tragic loss of Athletics head coach, Dag Samuels”.

Mr. Penn thanked the BVI Government for working with the BVIOC to get sports to this stage, he also thanked the BVIAA President, Steve Augustine, Flow, Puma and especially the parents of the athletes.

Mr. Penn said “the BVI Olympic Committee stands committed to help in the development of sport and in particular, track and field. We have sponsored the team this year for US$20,000, in addition, a shipment of track and field equipment has arrived in the territory from Panam Sports and to top it off, a contract between Mondo and Panam Sports is in the final stage for the replacement of the track surface at the A.O. Shirley Grounds. Our job is to make sure your job is easy. You put in the work. It’s our responsiblity to make sure things are in place to help you succeed.”

In closing Mr. Penn reminded Athletes that they are subject to anti-doping testing at the games.

Mrs. Nadia James-Harris, Flow Marketing and Communication Manager in her remarks congratulated all the athletes. Flow is the title sponsor of the annual Carifta Games for the third consecutive year. Ms. James-Harris stated that “Flow invests in Caribbean dreams as the best and brightest display of talents by Caribbean Athletes.”

She encourages all to follow the games in Flow Sports and identify BVI as your favourite team with #FlowCarifta. To the athletes, Mrs James-Harris said “We are confident that you are going to go faster, you are going to go further, and you are going to go higher and make us all proud and bring home some medals as you always do.”

Mrs. James-Harris presented 4 handsets to the BVI Athletics Association to assist the team during the Games with activated 7 Day Prepaid Combo Plans.

Additional contributions from Flow include:
• Featuring the BVI Delegation athletes through a series of 30 second videos of the athletes in training, or talking about their experiences preparing for the games
• Engaging the BVIAA and Carifta athletes in a radio interview on ZBVI
• Hosting a Carifta Games Watch Party – Sunday April 1st, 2018 at Mulligan’s 4 p.m. (all invited)

BVIAA President, Mr. Steve Augustine in his remarks made mention that Puma is now the BVI’s Track and Field official sponsor to outfit the national team competing at all international and regional events.

Puma has sponsored BVI world-ranked athletes, Kyron McMaster (400m Hurdler), and Chantel Malone (Long Jump) who have recently signed individual deals with the sportswear company. “This is certainly not the first time that Puma has sponsored the BVI Track Athletes,” said Mr. Augustine. As documented by Mr. Rey O’Neal, Mr. Augustine read “Puma outfitted the British Virgin Islands’ first Olympic team to Los Angeles in 1984 as well as competitors at the 1987 and 1991 World Championships in Athletics. Members of the first Olympic group still resident in the Territory include track and field athletes, Dean Greenaway, Guy Hill, and Lindel Hodge, sailors, Dr. Robin Tattersall, Keith Thomas, and Elvet Meyers, and team officials, Rey O’Neal, and Hon. Mark Vanterpool.”

Mr. Augustine commended the late Xavier ‘Dag’ Samuels who was instrumental with the PUMA deal for BVI Athletics. He said “Part of the reason we are here in Puma gear today had a great deal to do with the drive Coach Samuels brought to the table.”

In his closing remarks. Mr. Augustine reflected on past Carifta games’ medalists and made mention of the numerous athletes that have benefited in athletics scholarship for tertiary level education through the BVI Athletics and reinforced the importance of BVI Government investment into track and tield athletes.

The official opening ceremony of the Flow Carifta Games is set for Friday, March 30th at the Thomas A. Robinson National Stadium, Nassau, Bahamas starting at 6 p.m. Competition begins on Saturday, March 31st until Monday, April 2nd, 2018.

Xiomara ‘Gia’ Malone surpasses qualifying standards for Carifta Game

By BVI Athletics Association

Xiomara ‘Gia’ Malone of Fast Lane Track Club clocked a time of 15.11 in the 100m hurdles to surpass Carifta Games qualifying standard of 15.25 at the Brian Jaeger Elite Classic, Florida. Photo: BVIAA

Xiomara ‘Gia’ Malone of Fast Lane Track Club clocked a time of 15.11 in the 100m hurdles to surpass Carifta Games qualifying standard of 15.25 at the Brian Jaeger Elite Classic, Florida, while locally at the A. O Shirley Grounds the sixth meet in the Dag Samuels Developmental Meet Series was completed.

The BVI Athletics Association thanks Mr. Mark Dorian of El Paso, Texas, and Mr. Guy Hill for the presentation of another set of training supplies in t-shirts and shoes for the athletes over weekend’s meet.

Rikkoi Brathwaite and Arianna Hayde will be attending the Spring Break Classic Track and Field meet in Carolina, Puerto Rico on Friday, March 16, 2018.

Locally, the BVIAA “Dag Samuels” Developmental Meet Series continues Saturday, March 24, 2018 at the A.O. Shirley Grounds.

Official results:

BVIAA Dag Samuels Developmental Meet Series
A. O. Shirley Grounds, Road Town, Tortola
Meet #6 – March 10, 2018

Participating Teams: ATC- Ambassadors Throwing Club; CTC- Cheetah’s Track Club; FLTC- Fast Lane Track Club; RSTC-  Raw Skillz Track Club; STTC – Sprint Tech Track Club; STXTC – St. Croix Track Club Mustangs; TNTC- Top Notch Track Club; UNA- Unattached; UVI- University of Virgin Islands.

 Girls 60 Meter Dash Under 9 Finals

(w: -3.2) 1. Edwards, Chelsea, Fast Lane Track, 10.46.  2. Brewley, Nickyjah, Fast Lane Track, 10.63.

Girls 150 Meter Dash Under 9

(w: -4.0) 1. Edwards, Chelsea, Fast Lane Track, 26.94.  2. Brewley, Nickyjah, Fast Lane Track, 28.51.

Girls 80 Meter Dash Under 11

(w: -3.9) 1. Augustine, Taryn, Top Notch Track, 14.09.  2. Stoute, Demia, Fast Lane Track, 14.38.

Girls 150 Meter Dash Under 11

1. Stoutt, Shyra, Sprint Tech Trac, 24.33, w:NWI.  2. Winter, Jayla, Fast Lane Track, 24.83, w:NWI.
3. Augustine, Taryn, Top Notch Track, 26.41, w:NWI.  4. Hull, Ka’Brina, Sprint Tech Trac, 26.45, w:NWI.
5. Robin, Malia, Sprint Tech Trac, 27.12, w:NWI.  6. Stoute, Demia, Fast Lane Track, 27.37, w:NWI.

Girls Long Jump Under 11

1. Stoutt, Shyra, Sprint Tech Trac, 3.13m, w:-4.8.  2. Winter, Jayla, Fast Lane Track, 3.05m, w:-2.8.

Girls 100 Meter Dash Under 13

(w: -1.6) 1. John, Vinesha, Fast Lane Track, 14.38.  2. Morton, Karliyah, Raw Skills Track, 14.42.
3. Frett, Acaida, Fast Lane Track, 14.56.  4. Morton, Jah’Kyla, Fast Lane Track, 15.20.

Girls 200 Meter Dash Under 13

(w: -3.3) 1. Smith, Michelle, St. Croix Track, 29.20.  2. Morton, Karliyah, Raw Skills Track, 29.85.
3. Joseph, Akyra, St. Croix Track, 31.08.

Girls 300 Meter Dash Under 13

1. Smith, Michelle, St. Croix Track, 45.71.  2. McMaster, A’Sia, Fast Lane Track, 48.13.
3. Morton, Jah’Kyla, Fast Lane Track, 48.47.  4. Frett, Acaida, Fast Lane Track, 49.21.  5. Joseph, Akyra, St. Croix Track, 49.50.
6. John,Vinesha, Fast Lane Track, 54.75.  7. Grate, Kenniqua, Fast Lane Track, 59.27.

Girls Long Jump Under 13

1. Frett, Acaida, Fast Lane Track, 3.91m, w:-4.3.  2. John, Vinesha, Fast Lane Track, 3.73m, w:-3.8.
3. Morton, Jah’Kyla, Fast Lane Track, 3.50m, w:-3.3.

Girls 100 Meter Dash Under 15

1. Williams, Jahtivya, Sprint Tech Trac, 13.18, w:-3.6.  2. Todman, Amia, Sprint Tech Trac, 13.72, w:-3.6.
3. Magloire, Abriel, Fast Lane Track, 13.75, w:-3.6.  4. Drummond, Nickelia, Sprint Tech Trac, 13.78, w:-3.6.
5. Maximea, Crystal, Fast Lane Track, 13.82, w:-3.6.  6. Campbell, Deona, Fast Lane Track, 15.00, w:-1.6.
7. Smith, Genelle, Sprint Tech Trac, 15.12, w:-1.6.  8. Frett, Anaya, Fast Lane Track, 15.91, w:-1.6.
–.Woodley, Reaiah, Sprint Tech Trac, DNF, w:-1.6.

Girls 200 Meter Dash Under 15

(w: -3.5) 1. Maximea, Crystal, Fast Lane Track, 27.15.  2. Drummond, Nickelia, Sprint Tech Trac, 27.51.
3. Magloire, Abriel, Fast Lane Track, 27.78.  4. Todman, Amia, Sprint Tech Trac, 28.16.
5. Campbell, Deona, Fast Lane Track, 31.57.

Girls 300 Meter Dash Under 15

1. Williams, Jahtivya, Sprint Tech Trac, 42.69.  2. Grate, Kenyatta, Sprint Tech Trac, 44.16.
3. Smith, Ariyah, Sprint Tech Trac, 45.30.  4. Claxton, Lia, Sprint Tech Trac, 45.69. 5. Frett, Anaya, Fast Lane Track, 55.33.

Girls Long Jump Under 15

1. Grate, Kenyatta, Sprint Tech Trac, 4.23m, w:-2.7.  2. Magloire, Abriel, Fast Lane Track, 3.82m, w:-4.5.
3. Campbell, Deona, Fast Lane Track, 3.45m, w:-2.4.

Girls 400 Meter Dash Under 17

1. Liburd, Kaelyaah, Raw Skills Track, 59.38.  2. Mcmaster, Akeela, Fast Lane Track, 1:03.19.
3. Hayde, Alisha, Sprint Tech Trac, 1:06.24.  4. Williams, Sherna, Cheetahs Track C, 1:10.74.

Girls Long Jump Open

1. Hayde, Arianna, Sprint Tech Trac, 5.32m, w:-2.9. 2. Charlwell, Deiondre, Cheetahs Track C, 3.82m, w:-4.2.

Women 100 Meter Dash Open

(w: -3.2) 1. Hucey, Shanice, Sprint Tech Trac, 14.19.

Women 200 Meter Dash Open

(w: -1.9) 1. Eristte, Akrisa, Sprint Tech Trac, 25.64. 2. Brown, Zara, Sprint Tech Trac, 26.61.
3. Erickson, Deya, Sprint Tech Trac, 27.38. 4. Hucey, Shanice, Sprint Tech Trac, 28.90.
5. Williams, Sherna, Cheetahs Track C, 29.15. 6. Richards, K’Nique, Unattached, 30.02.

Women 400 Meter Dash Open

1. Edwards, Tashira, Sprint Tech Trac, 1:01.11. 2. Fortune, Kelsha, Top Notch Track, 1:03.05.

Women Shot Put Open

1. Edgar, Ariana, St. Croix Track, 11.18m. 22 Fraser, Nicolla, Cheetahs Track C, 10.07m.
3. Steward, Abena, Cheetahs Track C, 9.55m. 4. Phillip, Akiara, Ambassador Track, 8.71m.
5. Smith, Jonique, Ambassador Track, 8.31m. 6. Hodge, Alexa, Fast Lane Track, 8.30m.
7. Davis, Alliana, Ambassador Track, 7.74m. 8. Joseph, Savianna, Fast Lane Track, 7.37m.
9. Ceasar, Palesa, Ambassador Track, 7.17m. 10. Williams, Jahtivya, Sprint Tech Trac, 7.08m.

Women Discus Throw Open

1. Phillip, Akiara, Ambassador Track, 27.01m. 2. Edgar, Ariana, St. Croix Track, 22.23m.
3. Hodge, Alexa, Fast Lane Track, 21.23m. 4. Smith, Jonique, Ambassador Track, 19.15m.
5. Ceasar, Palesa, Ambassador Track, 18.01m. 6. Joseph, Savianna, Fast Lane Track, 16.10m.
7. Davis, Alliana, Ambassador Track, 16.03m.

Boys 60 Meter Dash Under 9

(w: -3.1) 1. Auguiste, Abijah, Fast Lane Track, 9.86. 2. Mcintosh, Ayden, Fast Lane Track, 9.98.
3. Thomas, Kaleb, Fast Lane Track, 10.64. 4. Lavacia, Joque, Fast Lane Track, 10.86. 5. Henry, Apollo, Sprint Tech Trac, 11.76.

Boys 150 Meter Dash Under 9

(w: -2.6) 1. Mcintosh, Ayden, Fast Lane Track, 23.88. 2. Auguiste, Abijah, Fast Lane Track, 24.21.
3. Thomas, Kaleb, Fast Lane Track, 26.51. 4. Lavacia, Joque, Fast Lane Track, 26.62.
5. Henry, Apollo, Sprint Tech Trac, 29.57.

Boys 80 Meter Dash Under 11

(w: -3.6) 1. Antoine, Dijaye, Fast Lane Track, 11.85. 2. Joseph-Lennard, Jaheem, Fast Lane Track, 12.46.
3. Frett, Clariq, Fast Lane Track, 12.62. 4. Forbes, Vern-Omerie, Fast Lane Track, 13.96.

Boys 150 Meter Dash Under 11

1. Antoine, Dijaye, Fast Lane Track, 21.58, w:-3.4. 2. Frett, Tiondre, Sprint Tech Trac, 21.74, w:-3.6.
3. Joseph-Lennard, Jaheem, Fast Lane Track, 22.05, w:-3.6. 4. Gillings, Othniel, Fast Lane Track, 22.18, w:-3.6.
5. Williams, Latriel, Sprint Tech Trac, 22.43, w:-3.6. 6. Carter, Mario, Fast Lane Track, 22.96, w:-3.6.
7. Frett, Clariq, Fast Lane Track, 23.33, w:-3.4. 8. Smith, Azriel, Sprint Tech Trac, 23.76, w:-3.4.
9. Forbes, Vern-Omerio, Fast Lane Track, 25.45, w:-3.4. 10. Forbes, Vern-Omerie, Fast Lane Track, 26.82, w:-3.4.

 

Boys Long Jump Under 11

1. Frett, Tiondre, Sprint Tech Trac, 3.72m, w:-6.1. 2. Williams, Latriel, Sprint Tech Trac, 3.43m, w:-5.4.
3. Gillings, Othniel, Fast Lane Track, 3.19m, w:-2.6. 4. Smith, Azriel, Sprint Tech Trac, 3.13m, w:-3.2.
5. Carter, Mario, Fast Lane Track, 3.10m, w:-3.5. 6. Forbes, Vern-Omerio, Fast Lane Track,2.52m, w:-2.7.

Boys 100 Meter Dash Under 13

(w: -1.7) 1. Maduro, Antwan, Sprint Tech Trac, 13.94. 2. Pemberton, Jabari, Fast Lane Track, 14.52.
3. Samuel, Sean, Raw Skills Track, 14.76. 4. Maximea, Cayden, Fast Lane Track, 15.24.

Boys 200 Meter Dash Under 13

(w: -2.8) 1. Lettsome, Kaleem, Sprint Tech Trac, 28.61. 2. Pemberton, Jabari, Fast Lane Track, 29.00.
3. Samuel, Sean, Raw Skills Track, 29.33. 4. Maximea,Cayden, Fast Lane Track, 30.83.

Boys Long Jump Under 13

1. Lettsome, Kaleem, Sprint Tech Trac, 4.07m, w:-2.8.

Boys 300 Meter Dash Under 15

1. Roberts, Jamoi, Sprint Tech Trac, 41.04. 2. Jack, Rashaun, Sprint Tech Trac, 43.84.

Boys Long Jump Under 15

1. Maduro, Daniel, Fast Lane Track, 4.36m, w:-3.8.

 

Boys 800 Meter Dash Under 20

1. Romney, Samuel, Sprint Tech Trac, 2:04.75.

Boys Long Jump Open

1. Cousins, Nathan, Raw Skills Track, 4.41m, w:-4.2. 2. Joseph, Imani, Cheetahs Track C, 3.86m, w:-2.9.

Men 100 Meter Dash Open

(w: -3.2) 1. Tyson, Sadiki, Cheetahs Track C, 11.67. 2. Lynch, Joshua, Sprint Tech Trac, 11.90.
3. Campbell, Ke’Andrae, Top Notch Track, 11.97. 4. Vanterpool, Khoy, Sprint Tech Trac, 12.74.
5. Atemazem, Jordan, Cheetahs Track C, 12.80.

Men 400 Meter Dash Open

1. John, Malik, Sprint Tech Trac, 52.01. 2. Croal, Jaleel, Sprint Tech Trac, 52.44. 3. Duhaney, Jmari, Sprint Tech Trac, 53.55. 4. Romney, Samuel, Sprint Tech Trac, 53.72. 5. Barzey, Troy, Sprint Tech Trac, 54.97.
6. Smith, Gevon, Sprint Tech Trac, 56.63. 7. Vanterpool, Khoy, Sprint Tech Trac, 57.63.
8.Belle, Wanyae, Sprint Tech Trac, 58.22. 9. Baptiste, Alanzo, Top Notch Track, 59.55.
10. Hing, Jonathan, Sprint Tech Trac, 1:01.52. –, Lynch, Joshua, Sprint Tech Trac, DNF.

Men Shot Put Open

1. Gumbs, Diamante, Top Notch Track, 15.39m. 2. Gumbs, Djimon, Top Notch Track, 13.70m.
3. Benjamin, Treston, Cheetahs Track C, 11.44m. 4. Vanterpool, Kevin, Ambassador Track, 10.60m.
5. Ward, Deshoy, Ambassador Track, 10.32m. 6. Lavacia, Shael, Ambassador Track, 9.81m.
7. Douglas, Orlando, Ambassador Track, 6.62m. 8. Smith, Mekhi, Ambassador Track, 6.57m.

 

Men Discus Throw Open

1. Gumbs, Djimon, Top Notch Track, 51.40m. 2. Gumbs, Diamante, Top Notch Track, 45.56m.
3. Lavacia, Shael, Ambassador Track, 32.16m. 4. Vanterpool, Kevin, Ambassador Track, 31.96m.
5. Ward, Deshoy, Ambassador Track, 31.74m. 6.Smith, Mekhi, Ambassador Track, 17.38m.
7. Douglas, Orlando, Ambassador Track, 14.96m.

Tahesia Harrigan-Scott set to compete at her 5th IAAF World Indoor Championships

By the BVI Athletics Association

Tahesia Harrigan-Scott set to compete in the 60m dash at the 2018 IAAF World Indoor Championships, Birmingham UK. Photo: BVIAA

Tahesia Harrigan-Scott will be competing in the 60m dash event this Friday, March 2, 2018 at the IAAF World Indoor Championships which take place March 1 – 4, 2018 in Birmingham, U.K.

Mrs. Harrigan-Scott is accompanied by coach Mr. Ralston Henry.

3-time Olympian Mrs. Harrigan-Scott’s greatest success at the World Indoor Championships came in 2008 in Valencia, Spain where she placed 3rd in the 60m final with a time of 7.09.

Beyonce Defreitas and Jaleel Croal respectively qualify for 2018 IAAF World Jr Championships, Carifta Games

By BVI Athletics Association

Beyonce DeFreitas (red Sprint Tech top) clocked a time of 24.07 in the 200m to earn a spot at the IAAF 2018 World U20 Junior Championships in Tampere, Finland from July 10 – 15, 2018. Photo:Dean Greenaway

Beyonce DeFreitas of Sprint Tech Track Club clocked a time of 24.07 in the 200m dash surpassing the IAAF World Jr Championship’s 200m qualifier mark of 24.20 and earning her the right to compete at the upcoming IAAF 2018 World U20 Junior Championships in Tampere, Finland from July 10 – 15, 2018.

Additionally, Jaleel Croal of Sprint Tech Track Club ran a time of 11.25 and 21.86 in the 100m and 200m respectively to surpass Carifta Games qualifying standards of 11.25 and 22.15.

Locally, the fifth meet in the BVI Athletics Association (BVIAA) Dag Samuels Developmental Meet Series concluded at the A.O. Shirley Grounds.

The BVIAA acknowledges the regional athletes from Antigua and Barbuda and the US Virgin Islands (the St. Croix Track Club and Cheetah’s Track Club of St. Thomas) for competing.

The BVIAA and the BVI Athletics family extends thanks to Walkers during their 2017 Charity Day Qualification Event for their generous donation of $1,500.00 which has been used towards the Dag Samuels Developmental Meet Series and the recovery of athletics in the territory.

During the meet, Ms. DeAnna Wattley was the lucky raffle winner of the 32g IPAD compliments of Klass Electronics. Proceeds from the raffle benefit the Fast Lane Track Club founded by Coach Dag Samuels.

The BVIAA Dag Samuels Developmental Meet Series will continue on Saturdays, March 10 and 24, 2018 at the A.O. Shirley Grounds.

Official Results of the BVIAA Dag Samuels Developmental Meet Series
A. O Shirley Grounds, Road Town, Tortola
Meet #5- 24 February, 2018

Participating Teams: ANT- Antigua & Barbuda, ATC- Ambassadors Throwing Club; CTC- Cheetah’s Track Club; FLTC- Fast Lane Track Club; RSTC- Raw Skillz Track Club; STTC – Sprint Tech Track Club; STXTC – St. Croix Track Club; TNTC- Top Notch Track Club; UNA- Unattached;

LONG JUMP:
GIRLS U15: 1. Kenyatta Grate (STTC), 4.41m (+1.4). 2. Abriel Magloire (FLTC), 3.97m (+1.3)
BOYS U17: 1. Allonye Gordon (CTC), 4.80 (+4.2)

SHOT PUT:
GIRLS U13 (6.6lbs): 1. Savianna Joseph (FLTC), 6.86m.
U15 (6.6lbs): 1. Jonique Smith (ATC), 8.80m. 2. Alexa Hodge (FLTC), 7.58m.
U17 (6.6lbs): 1. Ariana Edgar (STXTC), 11.64m. 2. Kyra Willett (ANT), 11.30m. 3. Alli-anna Davis (STTC), 7.73m.
U20 (8.8lbs): 1. Akira Phillip (ATC), 8.44m.

BOYS: U15 (12lbs): 1. Sh’ael Lavacia (STTC), 10.16m. 2. Orlando Douglas (ATC), 6.93m. 3. Mehki Smith (ATC), 6.33m.
U20 (14lbs): 1. 2. Diamante Gumbs (TNTC), 15.95m. 2. Djimon Gumbs (TNTC), 14.43m. 3. Deshoy Ward (ATC), 10.29m.
OPEN: (16lbs): 1. Kevin Vanterpool (TNTC), 9.88m.

JAVELIN:
GIRLS U13 (500g): 1. Savianna Joseph (FLTC), 13.85m.
U15 (500g): 1. Jonique Smith (ATC), 16.97m. 2. Alexa Hodge (ATC), 15.50m.
U17 (500g). 1. Kyra Willett (ANT), 29.05m. 2. Alli-anna Davis (STTC), 15.64m.
U20 (600g): 1. Akira Phillip (ATC), 37.68m. OPEN: 1. Britney Peters (600g), 42.88m.

BOYS: U15 (700g): 1. Sh’ael Lavacia (STTC), 33.54m. 2. Mekhi Smith (FLTC Jr.), 20.28m. 3. Orlando Douglas (ATC), 18.15m.
U20 (800g): 1. Deshoy Ward (ATC), 31.06m.
OPEN: (800g): 1. Kevin Vanterpool (TNTC), 50.00m.

800m RUN:
GIRLS: OPEN: 1. Katrina Lindsey (FLTC) 2:27.11. 2.Tashira Edwards (STTC) 2:27.64
BOYS: OPEN: 1. Gevon Smith (STTC), 2:13.32. 2. Clever Liberte (CTC), 2:26.35

100M
GIRLS: U13 (wind +2.8) : 1. Acaida Frett (FLTC), 13.79. 2. Asia McMaster (UNA), 13.81. 3. Vinesha John (FLTC), 14.38. 4. Karliyah Morton (RSTC), 14.45. 5. Nejma Benjamin (FLTC), 16.08.
U15 (H1 – +1.5; H2 -2.3): 1. Crystal Maximea (H1) (FLTC), 13.01. 2. Jahtivya Williams (H2), (STTC), 13.13. 3. Abriel Magloire (H1), (FLTC) 13.34. 4 Lia Claxton (H1) (STTC), 13.65. 5. Akeela MacMaster (H2), (UNA), 13.66 6. Nickelia Drummond (H2) (STTC), 13.73. 7.Kailia Martin (H2) (FLTC), 13.90. 8. Ariana Edgar (H2) (STXTC), 14.62. 9. Genelle Smith (H1) (STTC), 15.06. 10. Anaya Frett (H2) (STTC), 15.14.
U17 (-0.2): 1. Joella Lloyd, (ANT), 11.75. 2. Soniya Jones, (ANT), 12.13. 3. Sherna Williams, (CTC), 13.82.
U20 (-0.2): 1. Anelia Austries, (STXTC), 13.81
OPEN (-0.2): 1. Deya Erikson (STTC) 12.81.

BOYS: U13 (wind +0.3): 1. Antuwn Maduro, (STTC), 13.71. 2. Johari Lacey, (STTC), 14.07. 3. Jobari Pemberton, (FLTC), 14.19.
U15: (-2.8) 1. Jamoi Roberts (STTC), 12.96. 2. Jelani Croal (STTC), 13.36. 3. Rashaun Jack (STTC), 14.44. 4. Santos Caines (STTC), 14.47.
U17: (-1.7) 1. Razeeam Richards (ANT), 11.15. 2. Jaleel Croal (STTC), 11.25. 3. Jaekwon Gordon (CTC), 11.81. 4. Shajoni Huggins (FLTC) (no time available)
U20 (-1.7): 1. Ramandin Alexander (ANT), 10.89. 2. Joshua Lynch, (STTC), 11.66. 3. Chris Wickham, (CTC), 12.37.
OPEN (-1.7): 1. Khoy Vanterpool, () 12.84.

60M
BOYS: U9 (+1.1): 1. Ayden McIntosh (FLTC), 10.04. 2. Apollo Henry (STTC), 11.02.

300m DASH:
GIRLS: U11: 1. Shyra Stoutt (STTC), 55.74. 2. Ka’Brina Hill (STTC), 1:00.47. 3. Malia Robin (STTC), 1:01.24.
U13: 1. Michelle Smith (STXTC), 45.03. 2. Kenniqua Grate, (UNA), 54.80.
U15: 1. Kenyatta Grate (STTC), 42.97. 2. Crystal Maxima, (STTC), 42.98. 3. Ariyah Smith (STTC), 45.95. 4. Deonna Campbell (FLTC), 46.36.

BOYS: U11: 1. Tiondre Frett (STTC), 47.56. 2. Latriel Williams (STTC), 48.18. 3. Azriel Smith (STTC), 52.01.
U13: 1. Kaleem Lettsome (STTC), 45.55. 2. Sean Samuel (RSTC), 46.14.

400M
GIRLS: U17: 1. Akrisa Eristee, (STTC), 56.98. 2. Zara Brown (STTC), 59.45. 3. Kaelyaah Liburd, (RSTC), 1:00.78. 4. Tashira Edwards, (STTC), 1:02.16. 5. Alisha Hayde, (STTC), 1:06.55.
U20: 1. Beyonce Defreitas (STTC), 56.95.

BOYS:U17: 1. Malik John, (STTC), 52.05. 2. J’mari Duhaney (STTC), 53:40. 3. Jelani Croal (STTC), 58.32. 4. Allonye Gordon (CTC), 58.89. 5. Wanyae Belle, (STTC), 1:00.80. 6. Wayne Reid (STTC), 1:03.01. 7. Rashuan Jack (STTC), 1:04.53. 8. Santo Caines (STTC), 1:10.20
U20: 1. Joshua Lynch, (STTC), 56.10. 2. Jonathon Hing, (STTC), 58.57.

1500M
FEMALES Open: 1. Mariah Christian, (RSTC), 5:13.09. 2. Katrina Lindsay, (STTC), 5:16.47
MALES: Open: 1. Samuel Romney, (STTC), 4:40.65

150M
GIRLS: U11: 1. Shyra Stoutt (STTC), 24.59. 2. Ka’Brina Hill (FLTC Jrs.), 25.89. 3. Malia Robin (STTC), 26.36.
BOYS: U9: 1. Ayden McIntosh (FLTC Jrs.), 24.01. 2. Apollo Henry (STTC), 27.32.
U11: 1. Tiondre Frett, (STTC), 20.92. Azriel Smith (STTC) 22.89.

200M
GIRLS: U13 (wind -1.5): 1. Michelle Smith (STXTC), 28.54. 2. Asia McMaster (RSTC), 28.95. 3. Karliyah Morton (RSTC), 30.70. 4. Vinesha John (FLTC), 30.75
U15 (+0.9): 1. Jahtivya Williams (STTC), 26.20. 2. Akeela McMaster (UNA), 26.86. 3. Ariyah Smith (STTC), 27.76. 4. Nickelia Drummond (STTC), 27.79. 5. Kailia Martin ((FLTC), 28.30. 6. Lia Claxton (STTC), 28.96. 7. Deona Campbell (FLTC), 30.41. 8. Anaya Frett (FLTC), 33.10.
U17 (+1.9): 1. Joella Lloyd (ANT), 24.23. 2. Soniya Jones (ANT), 25.03. 3. Zara Brown (FLTC), 25.57. 4. Alisha Hayde (STTC), 27.24. 5. Sherna Williams (CTC), 28.78.
U20: (wind +1.9) 1. Beyonce Defreitas (STTC), 24.07. 2. Shanice Hucey (STTC), 29.02.OPEN: (+1.9) 1. Deya Erickson (STTC), 26.74.

BOYS: U13: (wind -1.5) 1. Antuwn Maduro (STTC), 28.05. 2. Kaleem Lettsome (STTC), 28.11. 3. Jobari Pemberton (FLTC), 29.02. 4. Johari Lacey (STTC), 29.97.
U15: (+1.8) 1. Jamoi Roberts, (STTC), 25.31. 2. Jelani Croal (STTC), 26.86
U17: (H1+1.8, H2: -2.2, H3: +1.8) 1. Razeeam Richards (H3) (ANT), 21.84. 2. Jaleel Croal (H3) (STTC), 21.86. 3. Malik John (H3) (STTC), 23.13. 4. Jaekwon Gordon (H3) (CTC), 23.60. 5. J’mari Duhaney (H2) (STTC), 24.29. 6. Wanyae Belle (H2) (STTC), 25.17. 7. Kadeem Pena (H1) (FLTC), 25.00. 8. Wayne O’Neal (H1) (STTC), 26.30. 9. Shajoni Huggins (H1) (FLTC), 26.38.
U20: (H2: -2.2, H3:-+1.8) 1. Ramindin Alexander (H3) (ANT), 21.31. 2. Chris Wickham (H3) (CTC), 24.81. 3. Jonathan Hing (H2) (STTC), 26.46.
OPEN (+1.8): Khoy Vanterpool (STTC), 25.37.